تبلیغات
ayhan king of moon - عجایب هفتگانه جهان
پنجشنبه 29 دی 1390

عجایب هفتگانه جهان

• نوشته شده توسط: وحید اصغری


اهرام ثلاثه مصر:


اهرام ثلاثه مصر:

سه هرم به شكل جالب با بنای عطیم در محلی به نام جیزه نزدیك قاهره قرار دارند این اهرام در قرن 28 قبل از میلاد توسط سه فرعون به نام های كئوس و می كرینوس و كفرن ساخته شده اند.

بلندترین هرم هرمی است كه به نام خئوپس كه ارتفاع اولیه آن 147 متر بوده ولی به اكنون پس از گذشت حدود 48 قرن بر اثر فرسایش 10 از ارتفاع آن كاسته شده است .

ضلع مورب این هرم 227 متر بود و این اثر عجیب زمینی را به مساحت 50000 متر مربع را اشغال نموده است.

به نوشته هردوت 400000 كارگر و برده به مدت 20 سال برای ساختن این بنا به كار گرفته شده است حجم اولیه این بنای عظیم و عجیب دو میلیون و هفتصد متر مكعب و وزنی معادل 8 میلیارد كیلو بوده است. سنگهای بكار رفته در این هرم و اهرام دیگر را از نقاط كوهستانی بسیار دور (احتمالا از شرق رود نیل ) به این محل حمل كرده اند.

راه ورودی هرم كه یكراست به طرف شمال می رود اگر خط فرضی از آن امتداد یابد با چند درجه اختلاف به نقطه قطب شمال منتهی می شود(این اختلاف درجه به علت پیدایش انحراف در محور حركت وضعی زمین نسبت به مدار حركت انتقالی می باشد).

2- باغ های معلق بابل

تمدن بابل بر كسی پوشیده نیست شیوه های معماری و آثار بدست آمده چنین عظمتی را در این سرزمین به اثبات رسانده است.

برج بابل از عالی ترین نشانه معماری بشری است كه دارای اهمیت هفت برج بزرگ جهان با دیواره هایی كه از كاشی های منقش و درخشنده بوده است و هر برج 200 متر ارتفاع داشت در نزدیكی برج بابل قصر با شكوهی توسط بخت النصر پادشاه بابل ساخته شده بود با دیواره های آجری زرد رنگ و كف سنگفرش با مجسمه هایی تراشیده از سنگ به شكل شیر.

این باغ های كه به روایتی 5 تراس منطبق بودند به دستور نینوس پادشاه دیگر بابل برای همسرش سمیرامیس در كنار رود فرات بنا گردیدند.

برای آبیاری درختان هیك از طبقات آب فرات را مستقیما به آنها تا بالاترین قسمت هدایت می كردند.

3- برج دریایی اسكندریه:

این برج بنام فار در نزدیكی بندر اسكندریه در مصر در دریای مدیترانه فعلی بنا گردیده بود تا با اتشی كه در انتهای آن روشن بود راهنمای كشتی ها باشد. این برج در 247 الی 304 از میلاد به دستور بطلیموس دوم جانشین اسكندر ساخته شد.

این برج بر روی پایه ای 4 گوش كه 69 متر ارتفاع دارد كه خود پایه 4 گوش نیز بر روی بنای 8 ضلعی 38 متری قرار داشت برج 9 متری دیگری نیز بر روی این برج بنا شده بود كه فانوس دریایی بر روی آن پرتو افكن باشد.

این برج در سال 1357 میلادی در اثر زلزله به كلی ویران شد و اثری از آن به جای نمانده است

4- مجسمه رودس:

جزیره رودس در دریای اژه مدیترانه در جنوب غرب كشور تركیه واقع شده است متعلق به كشور یونان می باشد. مردم این جزیره در زمان های قدیم عموما ملوان بودند و در مجسمه ساری مهارت زیادی داشتند.

به نوشته مورخان در این جزیره بیش از صد مجسمه غول پیكر ساخته شده است و عجیب ترین آن مجسمه برنزی بود كه به رودس معروف است كه نام واقعی آن هلیوس یعنی یا رب النوع خورشید بوده است.

ارتفاع این مجسمه حدود 40 متر بود كه به سال 280 قبل از میلاد ساخته شد ولی 56 سال بعد به دلیل زلزله شدید ویران شد.

5-مجسمه زئوس:

عكس این مجسمه از روی سكه بدست آمده استن كه نشان می دهد زئوس با حالتی اخم آلود بر تخت نشسته است تختی از عاج و آبنوس با طلا و جواهر آلات گرانبها.

مجسمه زئوس از طلا تراشیده بود و تاجی از طلای خالص به شكل خار بر روی سر داشت و مجسمه ای از الهه پیروزی در دست راست و عصای سلطنت را بر دست چپ داشته است.این مجسمه به علت جنگ های روم و یونان از بین رفت.

6- معبد دیان(دیانا):

در قرن 6 قبل از میلاد برای الهه شكار و ماه در سونان ساخته شد. محل بنای این معبد در جایی بود كه احتمال تخریب بسیار كم بود و این معبد از مرمر خالص ساخته شده بود.

ساختمان این معبد به سال 400 ق م پایان یافت ولی در سال 346 ق م بر اثر آْتش سوزی مهیبی از بین رفت.آتش سوزی این معبد عمدی بوده و به دست شخصی به نام ارستورات به آتش كشیده شد. این بنا مجددا ساخته شد ولی مجددا نیز شخصی به نام هردسراتس از سركردگان قوم گت آن را خراب نمود.

7-مقبره موزول:

این مقبره به دستور زن پادشاه موزول ساخته شد این بنا در شهر هالیسكارنای ناحیه كاریس بنا گردید.این بنا به وسیله سواران سن ژان تخریب گردید تا از سنگ های آن برای ساختن برج ها استفاده شود.امروزه آثار آن فقط در موزه لندن نگهداری می شود.


نظرات() 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر